Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
04 HAZİRAN Pazar 06:41

YSK Başkanı Yener'den adaylık itirazlarına ilişkin açıklama

DEREN KOCAMANOĞLU- 30.03.2023-HİBYA- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, cumhurbaşkanlığı adaylık başvurularına yapılan itirazlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2023 17:32
YSK Başkanı Yener'den adaylık itirazlarına ilişkin açıklama

Yener’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Millet İttifakı’nın kendi partilerinin adını kullandığı ve bu nedenle Millet İttifakı isminin kullanılmaması yönünde yapmış olduğu itiraz öncelikle değerlendirilmiş, kurulumuzda yapılan değerlendirme sonucunda oy çokluğuyla Millet Partisi’nin 6 parti tarafından oluşturulan Millet İttifakı’nın kullanılmaması yönündeki talebinin reddine karar verilmiş. 6 parti tarafından oluşturulan Millet İttifakı unvanının 2018 seçimlerinde olduğu gibi 2023 yılı seçimlerinde de kullanılabileceğini oy çokluğuyla karar verilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimine yönelik olarak 18 Mart 2023 tarihinde ilan eidlen seçim takvimindeki sürece göre Resmi Gazete’de geçici cumhurbaşkanı adaylarının listesi ilan edilmiş, Çarşamba günü saat 17.00 itibarıyla  itirazlar sona ermiş, dün ve bugün yapılan çalışmalarda söz konusu itirazlar değerlendirilmiştir.

Kurulumuza alfabetik sıraya göre, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sayın Muharrem İnce’nin ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçici aday listesinde yapılan ilanlarına itirazda bulunulmuş ve cumhurbaşkanı adayı olamayacakları yönünde itiraz yapılmıştır. Kurulumuz her üç adaya yönelik olarak yapılan itirazları değerlendirmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77,101,106 ve 116. Maddeleri ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 3,6,8 ve 8A Maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve yapılan değerlendirmeler sonucunda oy birliğiyle 3 adayın adalıklarına yönelik itirazların reddine karar verilmiştir. Alfabetik olarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip  Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan’ın kesin aday listesinde bulunduklarına karar verilmiş olup karar ilan edilmek üzere bugün Resmi Gazete’ye gönderilecektir.

Cumartesi günü saat 14.00 itibarıyla da cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapılacaktır.

Seçimlerin iptaline yönelik başvuruların da reddine karar verilmiştir. Kurulumuzun verdiği kararların, Türk milletine ve Türk demokrasisine hayırlı olmasını diliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR