Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu ile Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, “Yeşil Baro, İklim Dostu Baro” projesinin başlatıldığı açıklandı. Baro Başkanı Av. Gazi Özdemir, Mersin Barosu’nda plastik kullanımını azaltmak amacıyla, bardağını getiren avukatlara çayda %10 indirim uygulanacağını belirtti.

Resim önizlemesi

 Plastiksiz Bir Hayat İçin İndirimli Çay Kampanyası

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Av. Derya Demir, Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’nda görevli Çevre Mühendisi Berkay Işık ve avukatların katılımıyla düzenlenen toplantıda, "Yeşil Baro, İklim Dostu Baro" olma yolunda çalışmaların başladığını belirtti. Özdemir, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla plastik atıksız bir dünya hedeflediklerini ve bu amaçla kendi kupasını veya termos bardağını getiren avukatların, avukatlar odasından çay ve kahveyi ücretsiz alabileceğini, sonrasında ise %10 indirim uygulanacağını söyledi.

Resim önizlemesi

 "Her Yıl Daha Şiddetli Çevre Sorunlarıyla Karşılaşıyoruz"

Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Av. Derya Demir, Dünya Çevre Günü'nün mücadele günü olduğunu vurgulayarak, çevre sorunlarının her yıl daha şiddetli ve yıkıcı hale geldiğini ifade etti. Demir, “Doğal varlıklarımız hızla yok ediliyor. Ekolojik denge bozuluyor ve yaşam çeşitliliği azalıyor. Ancak farkındalık yaratma çabaları yeterli değil ve sadece tüketim alışkanlıklarına odaklanıyor” dedi.

 Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Çevre Kirliliği

Demir, termik santraller, plansız kentleşme ve sanayileşme nedeniyle artan hava ve su kirliliği, ormansızlaşma ve plastik kirliliği gibi sorunlara dikkat çekti. Kentsel dönüşüm projelerinin rant odaklı olduğunu ve doğal zenginliklerin tahrip edildiğini belirtti. “Her yıl 15 milyon çocuk hava kirliliği nedeniyle ölüyor. Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımız ihlal ediliyor” dedi.

Vatandaşlar, mobil kesim üniteleri ve mezbahalardan ücretsiz faydalandı Vatandaşlar, mobil kesim üniteleri ve mezbahalardan ücretsiz faydalandı

 Çevre Mühendisi Berkay Işık: Atıklarımız Değere Dönüşüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı'nda Çevre Mühendisi Berkay Işık, yaptıkları projelerle atıkları değere dönüştürdüklerini belirtti. Işık, sıfır atık ekipmanlarının yerleştirilmesi, atıkların kaynağında ayrı toplanması ve kompost üretimi gibi faaliyetlerle, atıkların bir değere dönüştüğünü ifade etti.

 Yeni Proje: Yeşil Dönüşüm Ofisi

Yeni projeleri olan Yeşil Dönüşüm Ofisi hakkında bilgi veren Işık, çevre duyarlılığını artırmak amacıyla kadın kooperatifleri, STK'lar ve ticaret odalarına eğitim ve yeşil uygulamalar konusunda hizmet verdiklerini belirtti. Baromuzda atık azaltımı, enerji ve su tasarrufu gibi süreçler üzerinde çalışıldığını, Mercan 100.Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezinin de açıldığından bu yana yaklaşık 86 bin ziyaretçi ağırladığını söyledi.

 Kararlı ve Cesur Yurttaşlarımızı Selamlıyoruz

Demir, Akbelen, İkizdere, Kaz Dağları ve daha birçok yerde çevre için mücadele eden yurttaşları selamladı. “Bugün çevremiz için mücadele etmezsek geleceği kaybedeceğiz. Gidebileceğimiz, yaşayabileceğimiz başka bir dünya yok” diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Ahmet Biracı