Mersin Devlet Opera ve Balesi, Türkiye'nin önde gelen kültür merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu kez, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği operalardan biri olan "Tosca"yı sanatseverlerle buluşturacak. İtalyan besteci Giacomo Puccini tarafından bestelenen bu başyapıt, 27 Ocak 2024 tarihinde Mersin DOB salonunda ilk prömiyerini gerçekleştirecek.

Resim önizlemesiResim önizlemesi

Hasattan paketlemeye her alanda kadınlar mesaide Hasattan paketlemeye her alanda kadınlar mesaide

Eserde, polis müdürü Scarpia'nın kişisel çıkarları uğruna görevini nasıl kullanmaktan çekinmediği, gerici rejim karşıtı ressam Cavaradossi ile duygusal bir bağ kuran opera şarkıcısı Tosca arasındaki olayları konu alıyor. Kenan Korbek'in yönetmenliğinde sahneye taşınacak olan eserin orkestra şefliğini Andrea Francesco Solinas üstlenirken, dekor tasarımı Özgür Usta'ya, kostüm tasarımı Aydan Çınar'a, ışık tasarımı Tarı Deniz'e emanet edildi. Eserin koro şefi Anıl Aydın, çocuk korosu şefi ise Reyhan Beydüz olarak belirlendi.

Prömiyeri 27 Ocak 2024 Cumartesi saat 20:00’de gerçekleşecek olan "Tosca", izleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Diğer gösterimler ise 30 Ocak 2024, 24 Şubat 2024 ve 29 Şubat 2024 tarihlerinde yine saat 20:00’de Opera Sahnesi'nde gerçekleşecek. Biletler, Opera Gişesi, https://www.biletinial.com adresi ve Sanatcepte uygulaması üzerinden temin edilebilir. Mersin DOB orkestrası, solist sanatçıları, koro ve çocuk korosu ile birlikte sahne alacak olan eser, muazzam görselliği ile izleyicileri büyülemeye hazırlanıyor.

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu