Mersin Üniversitesi, Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen programla Nevruz Bayramı'nı büyük bir coşkuyla kutladı. 21 Mart Perşembe günü Mersin Üniversitesi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliklere, MHP Genel Başkan Başdanışmanı 25-26. Dönem MHP Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy ve Süreyya Ersoy da katıldı.

Resim önizlemesi

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinliklerde halk oyunları gösterileri, dinletiler ve Nevruz ateşinin yakılması gibi geleneksel ritüeller gerçekleştirildi. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İmran Gündüz Alptürker, Nevruz'un doğayla kucaklaşma, umutların tazelendiği ve barışın yüceltildiği bir vesile olduğunu vurguladı.

Resim önizlemesi

Ardından Üniversite Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un konuşmacı olduğu “Nevruz Bağlamında Türk Kültür ve Medeniyeti Üzerine Düşünceler” başlıklı konferans düzenlendi.

Resim önizlemesi

Konferansın açılış konuşmasını yapan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Nevruz'un birlik, dirlik, ümit, barış ve uyanışı sembolize ettiğini belirterek, bu duyguların önemine vurgu yaptı. Konferansın sonunda Prof. Dr. Ruhi Ersoy’a plaket, hediye ve çiçek takdim edilerek etkinlik sona erdi.

Resim önizlemesi

Mersin'de Baharın Güzel Görüntüsü Mersin'de Baharın Güzel Görüntüsü

Mersin Üniversitesi Nevruz kutlamaları, Türk kültürü ve medeniyeti üzerine düşüncelerin paylaşıldığı, dostluk ve dayanışmanın pekiştirildiği bir atmosferde geçti.

Resim önizlemesi