Mersin Kamyoncular, Kamyonetçiler, Otobüsçüler, Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanlığı tarafından yapılan resmi duyuruyla, Mersin'de taksi ücretlerine %40 oranında zam yapıldığı bildirildi. Bu zamla birlikte kısa mesafe indi-bindinin ücreti önceki dönemde 80 TL iken, şu an itibariyle 120 TL olarak belirlendi.

Antalya’da züccaciye sektöründe 2 milyar dolarlık iş anlaşması Antalya’da züccaciye sektöründe 2 milyar dolarlık iş anlaşması

Yapılan düzenlemeye göre, taksi kullanımında geçerli olan ücretler şu şekilde yeniden belirlendi:

  • Açılış ücreti: 25,00 TL
  • Kilometre başına ücret: 28,00 TL
  • Saatlik bekleme ücreti: 300,00 TL
  • Her 100 metre için ücret: 2,80 TL
  • Bir dakika beklemeye göre ücret: 5,00 TL
  • Kısa mesafe indi-bindinin yeni ücreti ise 120,00 TL olarak belirlendi.

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, bugünden itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesinin taksimetrelere ayarlanması için muayene istasyonunda toplanan taksici esnafı ile bir araya geldi. Başkan Veysel Sarı, burada yaptığı konuşmada,  dizginlenemeyen akaryakıt zamları, lastik ve yedek parçalardaki fiyat tırmanışlarının, araç bakım ücretlerindeki artışların yeni fiyat tarifesini kaçınılmaz kıldığını ifade etti. Başkan Sarı, fiyatlarda yapılan her artışın kendi kazançlarının azalması olduğunu belirterek, “ Bizler fiyat artışından yana değiliz. Akaryakıta, yedek parçalara, lastiğe gelen fiyat artışları yeni tarifeyi kaçınılmaz kıldırdı. Araçların bakımının yapılması müşterinin can güvenliği ve memnuniyeti açısından çok önemli. Biz bugün lastiğimizi yenileyemezsek, aracımızın bakımını yapmazsak, müşterimizin can güvenliğini tehlikeye atarız” dedi.
Veysel Sarı, konuşmasının devamında her esnafın müşterinin veli nimet olduğu bilinciyle hareket etmesi gerektiğinin altını çizerek, “ Müşteri bizim kazanç kapımız, veli nimetimiz. Onlara en iyi hizmeti vermek, güler yüz göstermek, hepimizin görevi. Müşterimizle aramızdaki sevgi saygı duygusunu güçlendirmeliyiz” diye konuştu.

Taksi kullanıcılarının bu yeni ücretlere dikkat etmeleri ve bu değişikliklerden haberdar olmaları önemle vurgulandı.