Türkçe’ye yamalanmaya çalışılan son iki kelime: expat ve bounty Türkçe’ye yamalanmaya çalışılan son iki kelime: expat ve bounty

Mersin Büyükşehir Belediyesi, İmar İnşaat A.Ş. bünyesinde "Mertelkom" adlı veri ve teknoloji merkezini faaliyete geçirdi. Avrupa standartlarında tasarlanan ve "ISO 270001" sertifikasına sahip olan merkez, Ankara ve İstanbul'dan sonra bölgede veri güvenliğini sağlayan önemli bir merkez olma özelliği taşıyor. Merkez, veri güvenliği yanında teknolojik altyapı yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarına da odaklanarak hızlı, güvenilir, kesintisiz ve sürdürülebilir bilişim hizmeti sunmayı amaçlıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Emir Can Özgür, Mertelkom'un bölgede benzeri olmayan bir merkez olduğunu belirterek, ISO 270001 sertifikalı bir veri merkezi olduklarını vurguladı. Özgür, Mertelkom'un amacının şehirdeki ve diğer büyük kurumlardaki veri güvenliğini sağlamak ve aynı zamanda teknoloji geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarını yürütmek olduğunu söyledi. Merkezin bulunduğu lokasyonun özenle seçildiğini belirten Özgür, bu seçimin data hizmetinin daha hızlı ve verimli üretilmesine katkı sağladığını ifade etti.

Mertelkom, İmar İnşaat A.Ş.'nin yatırımlarıyla oluşturulduğunu ve öncelikli olarak Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ gibi kurumlara hizmet verdiklerini kaydeden Özgür, merkezin 10 büyükşehir belediyesi büyüklüğündeki kuruma hizmet verebilecek kapasitede tasarlandığını söyledi. Özgür, önümüzdeki günlerde merkezde teknoloji eğitimleri vermeyi hedeflediklerini belirterek, Mertelkom'un sadece veri barındırma hizmeti sunmadığını, aynı zamanda elektronik ücret toplama sistemi gibi birçok hizmeti bünyesinde barındırdığını ifade etti.