Mersin'de yaşayan ve çocuklarına bakabilmek, aynı zamanda bir meslek sahibi olabilmek için arayışa giren Sevgi Öz, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi ile tanıştı. Başlangıçta öğrenci olarak girdiği bu yolculukta, şimdi ise kaynakçılık mesleğinde usta olarak tanınıyor. Sevgi Öz, azmi ve yeteneğiyle tüm kadınlara cesaret veriyor.

 "Mesleklerin Cinsiyeti Olmaz" Projesi ile Kaynakçılık Eğitimi

Büyükşehir Belediyesi'nin "Mesleklerin Cinsiyeti Olmaz" anlayışıyla hayata geçirdiği meslek edindirme kurslarından biri olan Kaynak Eğitimi'ne katılan Öz, aldığı eğitimlerin ardından kaynakçılık mesleğinde "Sevgi Usta" olarak tanındı. Kimi zaman atölyede, kimi zaman ise sahada montaj, söküm, kaynak gibi işleri büyük bir özenle yaparak, aldığı eğitimin meyvelerini topluyor.

 Sevgi Öz: "Kaynak Ustalığı'nın İş Güvenceli Olması Beni Sevindirdi"

Kaynakçılık mesleğine başlama serüvenini anlatan 35 yaşındaki 5 çocuk annesi Sevgi Öz, daha önce temizlik ve büro işlerinde çalıştığını, ancak kalıcı bir meslek sahibi olma isteğiyle arayışa başladığını belirtti. Büyükşehir'in "Mersinli Kadın Ustalar" projesinden haberdar olan Öz, Kaynak Kursu'na katıldı ve kurs süresince aldığı eğitimi başarıyla tamamladı.

 "Başka İş Kalmazsa Bunu Mu Yapacaksın?" Dediler, "Evet Yapacağım" Dedim

Kaynak ustası olmak istediğinde aldığı tepkilerin kendisini yolundan alıkoymadığını vurgulayan Öz, "Başka iş kalmadı, bunu mu yapacaksın?" diyenlere inatla "Yapacağım" dedi. Öz, kaynakçılıkla birlikte demirlerin deliklerini açma, kesme, amper ayarlarını yapma gibi pek çok yeteneği kazandığını ve sahada montaj işleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Sevgi Öz, bir mesleği olmasının ve bu mesleğin iş garantili olmasının kendisi için büyük bir çekicilik olduğunu belirtti. Ayrıca, çocuklarının da kendisiyle gurur duyduğunu ifade eden Öz, "Eskiden olsaydı, yaşım geçmiş derdim. Ama şimdi hiçbir şey için geç olmadığını görüyorum" dedi.

 "Hangi Meslek Olursa Olsun, Erkeği Kadını Yok"

Kaynakçılık yaparken mutlu olduğunu ve zorlukların kendisini yıldırmadığını belirten Öz, kadınların hiçbir meslekten korkmaması gerektiğini vurguladı. "Hangi meslek olursa olsun, erkeği kadını yok. Herkes her işi yapabilir" diyerek tüm kadınlara cesaret verdi.

 MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi'nden Destek

MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi Koordinatörü Gül Kadem Maya, Sevgi Öz'ün başarı hikayesinin kendilerini gururlandırdığını belirtti. Maya, kadın emeğinin her yerde geçerli olduğunu ve kadınların her alanda eğitim almasının desteklendiğini ifade etti.

 Park ve Bahçeler Dairesi'nden Destek

CHP'li Kış'tan AKP'li Bakanlara Sert Tepki CHP'li Kış'tan AKP'li Bakanlara Sert Tepki

Park ve Bahçeler Dairesi'nde Peyzaj Mimarı olarak görev yapan Şeniz İşcan Ateş ise Sevgi Öz'ün işinde oldukça başarılı olduğunu ve kadınların önünde hiçbir engel olmadığını gösterdiğini belirtti. Ateş, Öz'ün erkek işi olarak adlandırılan tüm kaynak işlerini yaparak algıları yıktığını ve kadınların her işte başarılı olabileceğini kanıtladığını söyledi.

Sevgi Öz'ün hikayesi, kadınların her alanda başarılı olabileceğini ve hiçbir şey için geç olmadığını gösteren ilham verici bir örnek. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, kadınların meslek edinme yolculuğu devam ediyor.

Editör: Ahmet Biracı