DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca meclis genel kurulunda sokak hayvanlarının katledilmesini öngören yasa teklifi ile ilgili konuştu. Meclis genel kurulunda görüşülen Dışişleri Güçlendirme Vakfı yasa teklifi görüşmelerinde partisi adına söz alan Perihan Koca sokak hayvanlarını barınaklarda toplayarak toplu şekilde öldürülmelerini öngören yasa teklifine değindi. Söz konusu yasa teklifinin milletvekilleri ve sivil toplum örgütleriyle paylaşılmadığına değinen Koca, meclisin Çevre ve Orman komisyonlarına da söz konusu teklifin gelmediğini söyledi. Adeta bir hayalet yasa teklifiyle karşı karşıya olunduğunu belirten Koca söz konusu düzenlemenin faşizmin inşası için yapıldığını belirtti. Konuşma esnasında iktidar sıralarından tepkilerin yükselmesinin ardından gergin anlar yaşanırken Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Chp’li Kış Ticaret Bakanı’na Seslendi: “Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin” Chp’li Kış Ticaret Bakanı’na Seslendi: “Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin”

Medyaya sızan, sızdırılan bilgilerden öğreniyorsunuz öğreniyoruz ki, neymiş? Sokak hayvanları, sizin deyiminizle "başıboş köpekler" toplatılacaklarmış, barınaklara götürüleceklermiş, orada esaret altında tutulacaklarmış, otuz gün boyunca internet sitesinden katalog gibi, bir süs eşyası gibi sergileneceklermiş; beğenilenler sahiplenilecekmiş, beğenilmeyenler, sahiplenilmeyenler ise uyutulacakmış. Yani "uyutmak" nedir diye baktığımız zaman, Bahçeli'nin söylediği gibi bir şey olmadığını görüyoruz. Uyutmak, öyle Bahçeli'nin dediği gibi, belli saatlerde siestaya yattıkları, sonra kalktıkları bir şey değil çünkü. Uyutmaktan kasıt, öldürmek; uyutmaktan kasıt, katletmek. Siz bunu kelime oyunlarıyla süsleyerek nazik bir şekilde, kibar bir şekilde yapmak istiyorsunuz ama katliamın naziği, itibarı, süslü cümlesi olmaz. Bu, katliam olduğunu, bir cinayet olduğu gerçeğini değiştirmez, sizin ellerinizdeki kanı da silmez, buradan bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bir de yani utanmadan bu kanuna, bu katliam kanununa, karşımıza geçmiş diyorsunuz ki: Hayvan Haklarını Koruma Kanunu yani gerçekten el insaf diyorum, el insaf diyorum, başka da bir şey diyemiyorum çünkü resmen kana susamış şekilde siz kurban istiyorsunuz. Niye bu kurbanı istiyorsunuz? Çünkü faşizmi inşa etmeye ihtiyacınız var, faşizmi inşa etek için hayvan düşmanlığına ihtiyacınız var, şiddete ihtiyacınız var, kine ihtiyacınız var, kana ihtiyacınız var; bunun içinde bu katliam yasasını geçirmek istiyorsunuz. Ama sormak istiyorum gerçekten, siz kimsiniz ya, siz kendinizi ne zannediyorsunuz? Ağzınızı açtığınız anda bize "din" diyorsunuz, "iman" diyorsunuz, lafa gelince din, iman masalları anlatıyorsunuz, "Allah" "kitap" "peygamber" sözleri sizin ağzınızdan düşmüyor, o kirli ağızlarınızdan, o kanlı ağızlarınızdan düşmüyor ama sizin vermediğiniz canı katletmeye kalkıyorsunuz.

Editör: Ahmet Biracı