Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde gerçekleştirildiği iddia edilen toplu köpek katliamı ve hayvan hakları savunucusu Buket Özgünlü'nün tutuklanmasıyla ilgili olarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a yazılı bir soru önergesi verdi. Önergede, yaşanan olaylar ve sürecin detaylı bir şekilde incelenmesi talep edildi.

Koca'nın sunduğu önergede, basına ve sosyal medyaya yansıyan haberlere göre Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde belediye işçileri ve muhtarların iş birliği ile köpeklerin sokaklarda iğnelerle uyutularak toplatıldığı ve öldürülen köpeklerin toplu olarak poşetlere doldurulduğu belirtildi. Koca, bu iddialar üzerine adli mercilerce herhangi bir inceleme başlatılıp başlatılmadığını ve soruşturulan kişi sayısını sordu.

Chp’li Kış Ticaret Bakanı’na Seslendi: “Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin” Chp’li Kış Ticaret Bakanı’na Seslendi: “Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin”

Aynı önerge kapsamında, Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü'nün Şanlıurfa Siverek'teki belediyeye ait hayvan barınağından hasta 35 köpeği Ankara'ya taşıması sonrasında hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldığı, sosyal medya hesaplarının hedef göstermesi sonucu Ankara Valiliği'nin açıklama yaparak Özgünlü ve dernek çalışanı M.S.D.'nin gözaltına alındığı belirtildi. Buket Özgünlü'nün tutuklanması üzerine, adli mercilerin etki altında kalıp kalmadığı ve talimatla hareket edip etmediklerinin bakanlık tarafından araştırılıp araştırılmadığı da önergede yer aldı.

Özgünlü, gözaltına alınmadan önce yaptığı açıklamada, köpeklerin kuduz karantinası ilan edilen bölgeden alınmadığını, köpeklerin belediyeye ait hayvan barınağından sahiplenildiğini ve bu işlemle ilgili belgelerin ellerinde olduğunu belirtti. Ayrıca, hayvanları barınak görevlilerinin Ankara'ya götürülmek üzere araçlara naklettiğini söyledi. Ankara Patiliköy Köpek Barınağı'ndan yapılan açıklamada da, Şanlıurfa'dan getirilen köpeklerin gençlik hastalığı nedeniyle karantinada olduğu, kuduzun söz konusu olmadığı belirtildi.

Mersin Milletvekili Koca, önergede Şanlıurfa'da köpeklerin toplu olarak öldürüldükleri iddiasının soruşturulmazken, kuduz karantinası altında olan köpeklerin taşındıkları iddiası soruşturulmadan Buket Özgünlü'nün tutuklanmasının adli mercilerin hayvan nefreti konusunda bir taraf tutup tutmadığını da sorguladı.

Bu gelişmeler ışığında Adalet Bakanlığı'nın, Şanlıurfa'da yaşanan olaylara ilişkin olarak adli mercilerin tutumunu ve süreçlerin şeffaflığını incelemesi talep edildi.

Editör: Ahmet Biracı