Mersin’de nem oranı yüzde 75’lere ulaşırken, hissedilen hava sıcaklığı 35 dereceyi aştı Mersin’de nem oranı yüzde 75’lere ulaşırken, hissedilen hava sıcaklığı 35 dereceyi aştı

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Derya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında yayınladığı açıklamada hem ülkedeki durum ile ilgili tespitlerde bulundu hem de gençlere çağrı yaptı. Ülkenin eğitim, istihdam, barınma, sağlık, hukuk ve insan hakları gibi her alanda çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Kış, gelinen noktada ülkenin çok değerli gençlerinin geleceklerini yurt dışında aradıklarını ve bu durumun Türkiye’nin geleceği için hayati bir sorun olduğunu söyledi. Bu bağlamda ülkenin yöneticilerine seslenen Kış; “Bir ülkede gençler geleceğe umutla bakmıyorlarsa o ülkenin geleceği ile ilgili ciddi sorunlar vardır.” dedi. 

Açıklamasının devamında gençlere seslenen Kış, 19 Mayıs 1919’un Türk tarihi için bir dönüm noktası olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna götüren sürecin Mustafa Kemal Atatrük’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başladığını ifade etti.  “ Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bıraktığımız bu anda Atatürk’ü en çok anma ve anlama ihtiyacı içerisinde olduğumuz bir dönemdeyiz.” diyen Kış, gençlerin ancak Atatürk, silah arkadaşları ve tüm Anadolu halkının vermiş olduğu mücadele ve yapmış olduğu fedakarlıkları gerçekten anladığı takdirde bugün sahip olduklarımızın gerçek değerini anlayabileceklerinin altını çizdi. Atatürk’ün, “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” sözleriyle gençlere çağrıda bulunan Kış, “Geleceği siz gençlerimize emanet edilmiş Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden gençlerin geleceğe umutla baktıkları bir ülke haline getirmek için hep birlikte canla-başla çalışmalıyız. Artık teknoloji ve bilimin hızla dünyayı değiştirdiği yeni bir çağda yaşıyoruz ve gençlerimizi yüksek donanımlı ve geleceğe güvenle bakan bireyler haline getirerek cumhuriyetimizi geleceğe hazırlamalıyız. Bu hedefe yürürken Atatrük’ün “Türk öğün, çalış, güven.” sözü bizim değişmez şiarımız olmalıdır.   Atatürk’ün izinde yürüyen büyükler olarak bizler  her daim yanınızdayız. Her zaman da yanınızda olmaya devam edeceğiz. Gençler gelecek sizsiniz. Bu bağlamda ülkemizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” dedi. 

Editör: Abdülvahap Şehitoğlu