Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yenişehir emekli evinde Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaş almış vatandaşlara Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Uzman Doktor Hamdanoğulları tarafından gerçekleştirilen sunumda, günümüzde tüm dünyada Alzheimer hastalığının en hızlı arttığı yaş grubunun 65 yaş ve üstü kişilerin oluşturduğunun bilgisi yer alırken, 65 yaş üstü her 100 kişiden 8’inde Alzheimer hastalığının görüldüğü belirtildi. Alzheimer hastalığının risk faktörleri hakkında da bilgilendirme yapan Hamdanoğulları, hastalık bulguları arasında, unutkanlık, yol bulamama, içe kapanıklık, hobilerini terk etme, para hesabında güçlük ve bir takım bir psikiyatrik bulgular yer alabileceğini kaydetti. Hamdanoğlulları, en önemli bulgunun giderek artan unutkanlık olduğunu da vurguladı. Alzheimer hastalığının tedavisi hakkında da bilgiler veren Hamdanoğulları, Alzheimer’den korunmak için de neler yapılması gerektiği konusunda yaş almışları bilgilendirdi.

Ayrıca etkinlikte yaş almışlara Büyükşehir Belediyesi psikoloğu tarafından da Alzheimer ile ilgili test yapılırken, sağlık taramaları çerçevesinde de yaş almış bireylerin şeker ve tansiyon ölçümleri gerçekleştirildi.

“Yaş almış vatandaşlarımızla kültürel, sosyal ve sağlıkla ilgili etkinliklerde olmaktan mutluyuz”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, sunum öncesi emekli evi üyelerini etkinlik hakkında bilgilendirerek, “Sizlerle birçok etkinlikte bir araya geliyoruz. Hem kültürel ve sosyal, hem de sağlıkla ilgili etkinliklerde aranızda olmaktan mutluyuz. Sizlerin de yoğun katılımını görmek ayrıca mutlu etti. Dilek hocamız Alzheimer ile ilgili özel bir gün olduğu için, farkındalık oluşturacak bazı sunumlar yapacak” dedi.

“Alzheimer hastalığı ile ilgili tanı, tedavi ve bulgulara değindik”

Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Dilek Hamdanoğulları da 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farkındalık oluşturmak için sunum yaptıklarını ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesinin Yenişehir emekli evinde, yaş almış bireylerimize bilgilendirme sunumu yaptık. Geri dönüşler çok güzeldi. Önleme konusunda bayağı sohbet etme olanağı bulduk. Tanı, tedavi, bulgular gibi her şeye değindik” şeklinde konuştu.

Üretici kadın standından kendi markasını kurdu Üretici kadın standından kendi markasını kurdu

Mersin Büyükşehir Belediyesi emekli evi Sorumlusu Çağdaş Yeter ise “Mersin Büyükşehir Belediyesi emekli evlerimizde başta sağlık, eğitim, kültür, sanat anlamında yoğun bir etkinlik düzenlemekteyiz. Bugün Yenişehir emekli evinde vatandaşlarımıza, Alzheimer hastalığı ile ilgili tedavi edici ve farkındalık oluşturmak amacıyla nörolog uzman doktorumuz tarafından bilgi semineri vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

“Doktorlar geldiği zaman biz çok mutlu ve mesut oluyoruz”

Emekli Evi üyelerinden Hasan Yardımcı, “Emekli evinden çok memnunuz. Boş zamanımız hep burada geçiyor, devamlı geliyoruz. Burada çalışan personel de çok iyi” şeklinde memnuniyetini dile getirirken, gerçekleştirilen sunumdan da oldukça memnun kaldığını belirterek, “Bazen doktorlar buraya geliyor ve bilgiler veriyor. Bu da bizim için güzel bir şey, çünkü bilgi sahibi oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yaş almış vatandaşlardan Ayşe Taylan ise “İyi oldu. Bizler için faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu. Ali Boztaş da, sunumda kendilerine aktarılan bilgilerin çok faydalı olduğunu vurgulayarak, “Bizim gibi yaşlı insanlar için yararlı bir konuşma oldu. Doktorlar geldiği zaman biz çok mutlu ve mesut oluyoruz. Bu etkinliği unutmayacağız. Bizim için çok iyi bir etkinlik” dedi.