Vali Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Erdemli İlçesi Kumkuyu Mahallesi'nde bulunan Olbios Plajı'nda düzenlenen 'Mersin İl Mavi Bayrak Töreni'ne katıldı. Tören, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve ilgili kurumların işbirliği ve koordinasyonuyla düzenlendi.

Vali Pehlivan, törende yaptığı konuşmada, etkinliğin başta turizm sektörü olmak üzere Mersin için hayırlı olmasını diledi. Pehlivan, Mersin'in turizm açısından yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, kentin pek çok sektörde önemli faaliyetler yürüttüğünü ve doğal, kültürel, tarihî güzelliklere sahip olduğunu ifade etti.

Mersin'in deniz turizmi, doğa turizmi, kültür ve tarih turizmi gibi birçok alanda potansiyeli olduğunu vurgulayan Pehlivan, kentte 321 kilometre uzunluğunda sahil şeridi bulunduğunu ve 41 plajdan 11'inin Mavi Bayraklı olduğunu söyledi. Mavi Bayrak uygulamasının tarihçesine değinen Pehlivan, 1993 yılında Türkiye'de başlayan uygulamanın Mersin'de 2007 yılında başladığını kaydetti.

Pehlivan, Mersin'in Türkiye'deki Mavi Bayraklı iller arasında 8. sırada yer aldığını ve plajların yarısının Mavi Bayrak almasını hedeflediklerini açıkladı. Mavi Bayrak kriterlerinin sıkı denetimlerle yerine getirildiğini belirten Pehlivan, bu kriterlerin yerine getirilip getirilmediğine ulusal ve uluslararası jüriler tarafından karar verildiğini söyledi.

Mersin itfaiyesi sıcak hava nedeniyle çıkabilecek yangınlara karşı uyarıda bulundu Mersin itfaiyesi sıcak hava nedeniyle çıkabilecek yangınlara karşı uyarıda bulundu

Pehlivan, turizmin dünya ekonomisine büyük katkı sağladığını ve Mersin'in turizm potansiyelini daha da değerlendirmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Çukurova Uluslararası Havalimanı'nın açılışının yaklaştığını ve havalimanının turizm yatırımlarını hareketlendireceğini ifade etti.

Programda ayrıca Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Doğu Akdeniz İller Bölge Temsilcisi Doğan Karataş da bir konuşma yaptı. Vali Pehlivan, deniz aracılığıyla getirilen Mavi Bayrağı teslim alarak göndere çekti. Törene çeşitli yetkililer ve sosyal medya içerik üreticileri katıldı.

Editör: Ahmet Biracı