Yenilgi yenilgidir. Yenilgilerin başarılısı olmaz. Yenilgiler yanlış strateji ve planların sonucu ise bu yanlışlar iyi analiz edilmeli ve lider kadro değişmelidir.

Kendi oylarınız, hiç aşamadığınız %25’lerden %20 sınırı altına düşmüş ise, ekonomik yıkımın ve tarihin en kötü deprem felaketinin hemen ardından bir seçim kaybettiyseniz, koşullar ne olursa olsun beceriksizce yenildiğinizi kabul etmelisiniz ve bunun hesabını vermelisiniz.

Kabul ediniz: yaptığınız ‘altılı masa’ planı yanlış idi. Sandık görevlilerini konuşmadıysanız, seçimde kimin ortak Cumhurbaşkanı adayı olacağını konuşmadıysanız, o masada dokuz saat ne konuştunuz?

Atatürk milliyetçiliğinin yükseldiği bir dönemde neoliberal AKP artıkları ile ortak olma fikrini size kim verdi? Yüz yıl önce ülkemizi işgal etmiş Avrupalılara ve PKK destekçisi Amerikalılara uygun siyaset yapma düşüncesine nasıl ulaştınız? Bakınız, ‘mültecileri geri yollayacağız’ dediğiniz için sizi anında sattılar.

Hesaplarınız tutmadı. İktidarı ve seçmeni suçlamayı bırakın ve kendi hatalarınızın hesabını verin! Hemen!

Tüm çalışkanlığına ve kibarlığına saygı duymamla birlikte Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi ülkenin sosyolojik gerçeklerini iyi okuyamayıp ‘sağ, seçim kazanıyor; öyleyse sağcılarla ortak olalım’ basit mantığı ile iktidar artığı suçlularla ortaklığa girip HDP oylarına güvenerek iktidara ‘PKKlı bunlar’ çıkış kapısını açmıştır.

Geçmişte Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı yapmak çok büyük hata idi ve şimdiki yanlış seçim planı ikinci büyük hata oldu. Parti örgütlerinin çoğunun benimle aynı görüşte olduğunu eski Ankara İl Başkanı dostumdan duydum.

Seçim kaybetmenize gerekçe çok. Çoğu da doğru. Evet basının çoğu satın alınmış, devletin olanakları iktidar için kullanıldı, haksızlık dizboyu idi; ancak, ekonomik yıkımın ortasında millet aç ve açıkta iken seçime gidildi. Ve hiçbir yenilgi başarı olamaz. Özellikle onbir seçimin onunu kaybetmek başarısızlık ötesi bir beceriksizliktir. Şimdi özeleştiri yapılmak zorundadır.

Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığı ilk CHP kurultayında bırakmalıdır; bırakmazsa örgüt tarafından yollanacaktır. CHP’de Kurtuluş Savaşı kahramanı İsmet İnönü bile Bülent Ecevit’e karşı seçim kaybetmiştir. Herkes seçim kaybedebilir; özellikle ülkedeki tüm seçimleri kaybetmiş olan bir lider.

Bu seçimi kaybetmemek zorundaydınız. Çümkü ülke işgal altındadır. Doğru planlar yapmalıydınız. Dumlupınar meydan muharebesini kaybetseydik ülkemiz bugünkü şekli ile varolamazdı.

Yıllardır söylüyoruz: muhalefet kendine çekidüzen vermeden iktidar değişmez. Salon toplantıları yaparak seçim kazanılmaz. Basın size karşı ise salonlardan nasıl mesaj iletmeyi umdunuz?

Hiç kimse bize ‘dışarıdan gazel okuyorsunuz’ demesin. Seçimlerde ülkemizde idik; hatta müşahitlik yaptık. Adana’dan Trabzon’a gidebildiğimiz yerleri dolaştık, konuştuk, anlattık; vatandaşlık görevimizi yaptık.

Şimdi son görevinizi yapma sırası sizde: görevi bırakma takviminizi açıklayınız. Başarısızlıktan sorumlu olanların istifasına da engel olmayın.

Prof. Dr. A Vural Cengiz
Arizona Grand Canyon Üniversitesi
Öğretim Üyesi