"..CHP’nin seçime girdiği ilçelerde değerlendirme yaparsak durum şu: CHP, topyekûn ayakta. Ve sahada!.."

Mersin’de solcu bir gazeteci olarak, günümüzde seçim çalışmalarına, mesleğimi ilgilendirdiği kadar dahil olabiliyorum...

Lise öğrencisi iken 1973 yılında ilk yerel seçim çalışmalarına; Dönemin Belediye Başkanı Yüzbaşı Muhittin Uyar’ın adamlarının beni dövmesi sonrası Kaya Mutlu’nun seçilmesi için, CHP saflarında katıldım.  

10 yıl sonra İkinci Yerel seçim çalışma dönemim,  Askeri Cuntanın 12 Eylül’ünü en ağır biçimde yaşamış gazeteci olarak, cezaevinden çıktıktan sonra profesyonel olarak 1983 yılında SODEP’te başlamıştı.

Kulağı çınlasın, tıfıl bir genç iken yakinen bildiğim, mahallemin büyüğü Fikret Karayağmurlu abim, SODEP ilçe yönetiminde sevilen ve sayılan bir parti yöneticisiydi. Diğer yöneticilerden daha çok çevreye ve devrimci dostlara sahip birisiydi.

Beni de kendi yanına çekerek bir fiil parti çalışmalarına dahil etti…

Korkudan kimsenin çıkmadığı SODEP binasına, kalabalık gözüksün diye terasında oturup, İstiklal caddesini seyrederdik…

SODEP’ten Mersin Belediye Başkan Adayı olan merhum Aklan Yürekli’yi sırtlamıştık.

‘Ben Kasap Hilmi’nin oğlu Aklan Yürekli!’ diye davudi sesiyle, sağ baş parmağının pırttığı yırtık çorabıyla tanırdık. Fabrika sahibi Aklan Yürekli’yi, ıssız bahçelerden balıkçı feneriyle geçirip Devrimci, Kürt kökenli arkadaşlarımızın ailelerinin yaşadıkları yoksul evlerinde kendisine neden oy verilmesi isteğini anlatırdı… 

Bu çalışmalarımızı panayır havasında, özverili, içten ve mütevazi ideallerimiz uğruna yapıyorduk. Cezaevleri devrimcilerle doldurulmuş, aileleri ise dışarıda çocuklarının yokluğunun üzüntüsüyle ve geçim sıkıntısından perişanlardı! Hepimizin kurtuluşu, Mersin Belediyesini kazanarak bizim gibi devrimcileri ve yakınlarını işe yerleştirmek, cezaevinde yatanlara katkı sunmak içindi!..

Mersin'de o döneme katkı sunanlar olarak, solculuğun ateşinin fitilini yeniden yaktığımız, acısıyla tatlısıyla güzel yıllarımızdı...

***

Bugünün yerel seçimlerine geçiş sağlarsak:

21 yıllık AK Parti iktidarında, yardımlara muhtaç edilen, yoksullaştırılan ve fakirleştirilen halkı kurtarmak isteyen bir CHP anlayışı ülkede hakim.

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana ve Mersin gibi illerin Büyükşehir Belediye Başkanlarının yaptıkları hizmet ve dokunuşlarıyla halk tarafından çok sevilmeleri, CHP’yi uzun yıllar sonrasında bir umut haline getirdi.

İşçiler, çiftçiler, üreticiler,öğrenciler, hepsinden kötüsü emekliler, ağır geçim şartları altında avazı çıktığı kadar bağırıyor:

‘Açız aç! Geçinemiyoruz!’

Ülkemizde Zengin ve Fakir'den oluşan iki tabakanın dışında, başka kesim de kalmadı.

Orta sınıf- Orta direk! Sanki gizli bir el adeta bu tabakayı söküp attı!

***

Bu gerçekler altında gidilen yerel seçimlerde Mersin:

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in güven veren kararlı duruşlarıyla Mersin’de CHP’nin üzerinde ki ölü toprağı da süratle kalktı. Her ikisinin seçim ateşinin fitilini yakmaları, CHP’nin tüm adayları üzerinde de ‘doping’ etkisi yarattı.

Bu ikilinin Başkan adaylıkları kesinleştikten sonra halka dokunuşlarıyla, sevgiye dayalı ilişkileriyle, güven ve azimleriyle CHP kamuoyu da hareketlendi. Partililer kabuklarını kırdı.

Özellikle seçim sathına girilince, Vahap Seçer’in ilçe ilçe dolaşarak, kinetik enerjisi ile ilçe belediye başkan adaylarına ve CHP’lilere de moral aşılaması meyvasını verdi.

Bugün Mezitli, Yenişehir ve Tarsus ilçelerinin dışında ilk kez Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke, Erdemli ve Toroslar ilçelerinde CHP’nin Belediye Başkanlıklarını kazanacağı konuşuluyor.

Bölgede CHP'nin belediye başkanlıklarını kazanma şansı adeta tavan yapmış durumda...

CHP’nin seçime girdiği ilçelerde değerlendirme yaparsak durum şu:

CHP, topyekûn ayakta. Ve sahada!

Vahap Seçer’in bölgelere girmesiyle CHP’lilerin üzerinden miskinlik tamamen kalktı.  Çalışmalarda çıta  ciddi biçimde yükseldi. Kapalı mekan toplantıları meydanlara taştı. her tarafta çoşku.

‘Seçimi kazandık!’ , 'Yarışa soluksuz devam' sloganları bayram havasında sevinçle, çoşkuyla atılıyor.

Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerinde gerçekten seçim heyecanı görülmeye değer.

CHP'liler buralarda sanki yeniden doğmuş gibiler...

Uç Beyliği Anamur’da, Belediye Başkan Adayı Durmuş Deniz’in günlük program çalışması içinde, kadın ve gençlerden oluşan heyetlerle ayrı ayrı ev ziyaretleri dikkat çekiyor. Her gece iki mahallenin birleştirildiği noktada açık hava toplantıları panayır havasında geçiyor…

Anamur’da 3 otobüs 7 minibüs 15 anons arabasıyla sokak, sokak cadde, cadde, seçimin havası adeta pamuk atar gibi atılıyor. Seçmenden içtenlikle oy isteniliyor, bilgilendiriliyor.

Akşam toplantılarında tüm meclis üyeleri başkanlarının etrafında kenetlenmiş, sahada teker teker halka tanıtılıyorlar...

Birlik ve Beraberlik, kardeşlik kendini gösteriyor…

Yıllardır MHP’nin kalesi Bozyazı ilçesinde, Baykal Arı Deniz adındaki  genç adeta ortalığı sallıyor. 35 yaşın verdiği enerjisiyle Bozyazı’da çok iyi çalışıyor. Şimdiye kadar CHP’nin etkin olmadığı bu sahada ilk kez yoğun çalışma temposu var. Kazanma şansı çoğalıyor…

Bozyazı’da Cumhur ittifakı ile İyi parti (Mehmet Türe) çekişmesinden, CHP’nin bu genç ve sevilen çocuğunun aradan çıkma olasılığı çok yüksek. Ayrıca Bozyazı’da geçmiş döneme göre, CHP’nin ilk kez çok sayıda meclis üyesi çıkartacağı yüksek sesle dillendiriliyor.

Sokaklar bayraklarla ve afişlerle donatıldı. İlk kez anos araçları bu kadar yoğun çevreyi geziyor. Akşamları ilk kez mahallelerde aktif toplantılar yapılıyor…

Aydıncık’ta çok sevilen emekli öğretmen Özkan Kılıçarpa, İyi partililerinde desteğiyle, Üç dönemdir AK Parti elindeki ilçenin CHP’ye geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kılıçarpa’nın belediye başkanlığını kazanma şansı çok yüksek…

Mut ve Gülnarda sıkıntı var. Buralardaki ölü toprağının tamamen kaldırılması için Vahap Seçer’in birer kez daha turlaması isteniyor.

Silifke, Erdemli, Tarsus iyi. Vahap Seçer buralara ayrı önem veriyor. Buralarda da seçim atmosferi bayram havasında. Bölgedeki Başkanların ve Meclis Üyelerinin, parti yöneticilerinin son bir gayret içinde yapacakları atılımla seçimi kazanmaları garanti.

Erdemli’nin tarihinde ilk kez CHP bu kadar hareketlendi.

Merhum Milletvekili Oral Mavioğlu’nun akrabası Mehmet Mavi, sevecen kişiliği ve bilgisiyle, Erdemli halkının MHP zincirini kırmasını kolaylaştırdı.

Vahap Seçer’in, yapılmayanı yaparak Erdemli halkına Toptancı Hal’i hediye etmesi CHP’nin çıtasını tavan yaptırdı ve Seçimi kazanacak duruma getirdi.

Çamlıyayla ilçesi sıkıntılı… Ama orada da bir gayret var. Emekler karşılık bulacak…

Tarsus, CHP ve mevcut belediye başkanın oğlunun yarışacağı seçimde aradan sıyrılmayı hedefleyen MHP’li başkanın başkan seçilip seçilmeyeceği henüz kestirilemiyor. Vahap Seçer’in büyük önem verdiği ve her fırsatta seçim çalışmalarına katıldığı doğduğu yer Tarsus’ta, doğuluların da desteğini arkasına alan genç siyasetçi Ali Boltaç’ın estirdiği rüzgar onun durumunun da çok iyi olduğunu gösteriyor.

Eski Tarsus Belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya’nın da bir gölge gibi arkasında durduğu Boltaç’ın belediye başkanlığını kazanmaması için hiç bir engel gözükmüyor…

Vahap Seçer’in önem verdiği ve seçimlere asıldığı Mezitli’de yörenin yetiştirdiği, yaşı genç ama yılların babadan gelme siyasetçisi Ahmet Serkan Tuncer’in çalışmaları ve çevresinde kitlelerin kenetlenmesi dikkat çekiyor. Bağımsız aday Neşet Tarhan’ın  süpriz yapması hesap edilmez ise Genç siyasetçi Tuncer, Mezitli’nin yeni başkanı olacak.

Akdeniz ilçesinde DEM’in Eş Başkan adaylarının, seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılırken, CHP’nin genç kadın adayı da kendi çapında çalışmalarını mütevazi şekilde sürdürüyor.

Yıllardır sağın ve özellikle MHP’lilerin elinde oyuncak edilen ve köy statüsünden kurtarılamayan Toroslar ilçesinde sağcısıyla solcusuyla halk bir değişim istiyor.

CHP’nin adayının geç belirlenmesine rağmen, Başkan Vahap Seçer’in burada da seçime asılması, Başkan adayı Yıldız’ın etrafında yöre halkının, Yörüklerin, eski devrimciler ve sosyal demokratların, Doğuluların çember oluşturması da dikkatten kaçmıyor. Bir sürpriz olmaz ise, Abdurrahman Yıldız’ın da burun farkıyla seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yenişehir İlçesi Abdullah Özyiğit farkındalığını yaşıyor. Yöre halkının sevgi ve desteğini arkasına alan Başkan Özyiğit, kent genelinde adeta moral fırtınası estiriyor…

Vahap Seçer gibi onunda estirdiği fırtına bırakın CHP’yi adeta tüm Mersinliye nüfus ediyor.

Büyükşehir’i söylemeye gerek yok. Vahap Seçer, rakipleriyle arayı açmış durumda, tartışmasız yeniden Belediye Başkanı. O buna rağmen durmaksızın yoğun tempo içinde ilçe belediye Başkanlarının da kazanması için çalışıyor.

Son bir yazışmamızda en yakın rakibi ile arasında ki farkla ilgili bana söylediği: ’İddiaya girebilirsin en az 15 puan fark olur!’

Görünen o ki; Vahap Seçer’in omuzlarındaki CHP kervanı Mersin’de sevgi yüküyle yoluna devam ediyor...