Bizimkilere tarihte en çok benzeyen Filipinler’deki Marcos’ların iktidara gelişi, iktidarda kalışı ve gitmek istemeyişi örneğine ve tarihteki birçok siyasi olaya bakınca, Türkiye’de de iktidarın aldığı oy oranı %30 altında olmadığı sürece seçim günü ‘kazandık’ ilanı ile ortaya çıkacakları kesin olarak görülmeli ve bu konuda en kötüye hazır olunmalıdır.

Okuduğum tarih ve siyasal düşünce tarihi, Yakın Türkiye Tarihi ile içinde yaşadığım emperyal düzeni ve bunun TR’deki işbirlikçilerini ve de bunların Orta-Doğu planlarını gözönüne alınca:

1- Seçim gününe dek aday olan Kılıçdaroğlu, İnce ve Oğan suikaste karşı çok dikkatlice korunmalıdır;

2- CHP listelerindeki Fetöcü tiplerin CHP’nin değil ittifakın adayları olduğu ve seçimden sonra CHP yapısında kalmayacakları sürekli ilan edilmelidir. Hatta CB seçimlerinden sonra yeni sistem ile erken seçime gidilebileceği dile getirilmelidir.

3- Millet İttifakının seçimi izleme ve sandık sonuçlarını YSK dışnda kayıt altına alma konusunda Halk TV ile birlikte bir ‘alternatif kayıt sistemi’ kurulmalı ve bu sisteme Avrupa AGİT, Türk Dünyası ile Güney Amerika, Rusya, Çin ve Japonya’dan gözlemciler dahil edilmelidir.

4- Kesinlikle seçimlerin çalınması halinde 11 büyük il belediye başkanı ve halihazırdaki milletvekilleri, sendika liderleri ve ADD yöneticileri ile birlikte uygulamaya konulacak bir hareket planı oluşturulmalı ve internet dışı bir haberleşme sistemi (il ve ilçeler arası haber iletme kuryeleri dahil) acilen hazırlanmalıdır.

5- Seçime kadar olan 28 günde herkesin görevi Atamızın Nutuk eserinden hergün en az 10 sayfa okumak olmalıdır.

6- Yurtdışında yaşayan ve özellikle son 20 yılda yurtdışına taşınmış tüm Türkler, gerektiğinde görev almak için Mayıs ayında ülkede olmalıdırlar.

Halk olarak varız, kararlıyız ve her koşulda iktidar olacağız!

Prof. Dr. Ali Vural Cengiz
Grand Canyon University Öğr. Gör.
Gurbetteki Atatürkçü Biliminsanları Derneği Başkanı
Phoenix, Arizona