Mustafa Toprak, Gülnar Konur Köyü'nde doğdu. İlkokulu Konur' da okudu. Koyun, keçi, sığır güttü. Nohut ve ekin derdi. Köyde yapılan işlerde ailesine yardımcı oldu. Aksu Köy Enstitüsü’nde okudu. Köy Enstitüleri, Demokrat Parti tarafından kapatılınca, son sınıfı öğretmen okulunda okuyarak mezun oldu. Gülnar ve Silifke'nin köylerinde, uzun yıllar Silifke Cumhuriyet İlkokulu’nda görev yaptı ve emekli oldu. Mustafa Toprak demokrat bir öğretmen ve bir Cumhuriyet aydınıdır. Bu yazı, öğretmenim Mustafa Toprak'ın şahsında ülkemizin aydınlığa kavuşması için mücadele eden tüm emekçi öğretmenlerime bir saygı yazısıdır. 

Değerli Öğretmenim Mustafa Toprak, 

Siz, hayatımızın en güzel yıllarına tanıklık eden, bilgiyle donattığınız, sevgi ve sabrınızla büyüttüğünüz değerli bir öğretmensiniz. İlkokul yıllarımda bize sadece okuma yazmayı değil, aynı zamanda insan olmayı, sevgiyi, saygıyı ve dostluğu da öğrettiniz. 

Sizin öğretileriniz, hayat yolculuğumuzun ilk adımlarında bizlere rehber oldu. Her birimiz sizin ışığınızla aydınlandık, sizin bilgi ve tecrübenizden faydalandık. Her bir kelimeniz, her bir dersiniz bizim için paha biçilmezdi. Siz, sadece bir öğretmen değil, aynı zamanda bir yol gösterici, bir rol model oldunuz.

Bize verdiğiniz emeğin karşılığını belki asla tam olarak ödeyemeyiz, ama bilin ki sizin sayenizde şekillenen hayatlarımızla size olan minnettarlığımızı her zaman hissedeceğiz. Sizin sabrınız, şefkatiniz ve öğretme arzunuz sayesinde bugün olduğumuz kişilere dönüştük. 

Hayatımdaki bu değerli katkılarınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Sizin gibi bir öğretmene sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. İyi ki varsınız ve iyi ki benim öğretmenim oldunuz.

Saygılarımla...