Açlık ve sefalet her iktidarı yıkar. Bunu hiçbir politikacı unutmamalı. İnsanlar yaşayamaz hale gelince sonunda diğer yanlışları da görmeye başlar.

SEÇİM ANALİZİ VE CHP'NİN ÖNÜNDEKİ BAZI ÖNEMLİ ADIMLAR 

Açlık ve sefalet her iktidarı yıkar. Bunu hiçbir politikacı unutmamalı. İnsanlar yaşayamaz hale gelince sonunda diğer yanlışları da görmeye başlar. 

Ayasofya'da namaz şov yapmak, 17 bakan ile çıkarma yapmak, terör bağlantısı iftirası atmak, para görüntüleri ile iftira atmak, kumpas videoları üretmek, seçim kazanmaya yetmedi. 

Türkiye'de siyasetin kitabı yeniden yazılacak. CHP 'ye MHP'liler de, DEM'liler de oy verdi. Ötekileştirme siyaseti bu sefer tutmadı. 

Yerel seçimler genellikle politik atmosferin bir yansıması olur. Partilerin performansı, ekonomik koşullar, bölgesel dinamikler ve siyasi liderlik gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Analizde, belirli bir seçim dönemi için sonuçları detaylıca incelemek ve oy dağılımını etkileyen faktörleri değerlendirmek önemlidir.

Cumhur İttifakı ve onun büyük Partisi AKP Mersin'de ve ülke çapında büyük bir darbe yedi. Ülkemize ve insanımıza dair umutlarımız daha da arttı. CHP uzun yıllar sonra  Türkiye çapında birinci parti oldu. Halkımız dinci simsarlara, şeriatçılara, Atatürk ve laiklik düşmanlarına, insanın sömürülmesine, doğanın talan edilmesine  geçit vermeyeceğini gösterdi. 

CHP'nin yerel seçim başarısı, bölgesel farklılıklara ve seçim dönemindeki siyasi atmosfere bağlı olarak değişiklik gösterdi. Genel olarak, CHP büyük şehirlerde güçlü olduğu, özellikle büyük metropollerde belediye başkanlıklarını kazandı.  Ancak, her seçimde performansları değişebilir ve başarıları çeşitli faktörlere bağlı olarak artabilir veya azalabilir.

 AKP genellikle kırsal bölgelerde ve bazı büyük şehirlerde güçlü bir destek bulurken, son yıllarda büyük şehirlerdeki desteğinin azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, AKP'nin geniş tabanı ve organizasyon gücü nedeniyle hala önemli bir oy potansiyeline sahip olduğunu söylemek gerekir. Seçim sonuçları, parti politikaları, liderlik tarzı ve ekonomik koşullar gibi faktörlere de bağlı olabilir.

Meral Akşener için şunu söyleyebilirim: Seçim kazanmak için değil, kaybettirmek için çok çalıştı. Liderlik sınavını geçemedi. Tarihin yaratığı fırsatları kullanamadı, tarihin şüpheli sayfalarında kaybolmaya mahkum oldu. 

CHP'nin önündeki bazı önemli adımlar şunlar olabilir:

1. Toplumsal ve ekonomik adaletin sağlanması için politikalar geliştirmek ve bunları etkili bir şekilde iletmek.
2. Çeşitli toplumsal kesimlere yönelik kapsayıcı ve birleştirici bir mesaj ve politika oluşturmak.
3. Yerel düzeyde aktif olmak ve toplumsal ihtiyaçlara doğrudan cevap vermek için yerel inisiyatifler geliştirmek.
4. Demokratik değerleri ve insan haklarını savunmak için mücadele etmek.
5. Gençler ve kadınlar gibi geniş tabanlı gruplara odaklanarak siyasi katılımı artırmak.
    6. Diğer sol partiler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak güçlerini birleştirmek. 

Yusuf Ziya AK